wtorek, 17 czerwca 2014

To mnie wkurza cz.2

Wiater wiał, kwiaty pachły, a ona mnie odepchła. Piardłem, wyszłem, trzasłem drzwiami, bo chamstwa nie zniese!

Do napisania tego tekstu (nie, nie tego powyżej ) zainspirowała mnie zasłyszana jakiś czas temu rozmowa pomiędzy chłopakiem, a jego dziewczyną, którzy ( żeby nie było, że ich podsłuchiwałam ) akurat przechodzili obok i dość głośno dyskutowali:





- ...(tu niezrozumiała część) i będę musiał od niego wziąść - mówi wzburzony chłopak.
- Wziąć - poprawia go dziewczyna
- Że co? - pyta się z ironią w głosie
- Mówi się WZIĄĆ - już wyraźniej poucza swojego chłopaka
- Phi! Kobieto...mówi się wziąŚŚŚĆĆĆ, wiem przecież lepiej - kończy rozmowę dumny z siebie i swojej wiedzy.

Młody chłopaku, posłuchaj się swojej mądrej dziewczyny, bo mówi się wziąć. Tak było, jest i będzie (dopóki kolejne zapożyczone z angielskiego słowo nie stanie się obowiązującym i obecnym w naszych słownikach zastępcą ). Kto wie, może kiedyś będziemy tejkować.
Jest też kilka innych kwiatków na naszej polskiej łące słów, które drażnią moje...uszy. Nie jestem profesorem Miodkiem, ale umówmy się, podstawy poprawnej polszczyzny powinien mieć opanowane każdy.

1. NIE WŁANCZAJ ŚWIATŁA!

A pokaż mi włancznik?
Z samym napisaniem tego słowa miałam problem, bo nie ma litery, której mogłabym użyć zamiast "ą".
Logiczne: włącznik>włączać, wyłącznik>wyłączać
Po co sobie komplikować życie i tworzyć nowe litery, skoro te które mamy są wystarczające?

2. POSZŁEM I PRZYSZŁEM.

Poszłam i przyszłam to ja, bo jestem kobietą. Ty mężczyzno poszedłeś i przyszedłeś, i na pewno nie chcesz odejmować sobie męskości, poprzez używanie zwrotów odnoszących się do rodzaju żeńskiego? Skoro ona poszła, to on poszł? Skoro ona przyszła, to on przyszł? On poszedł i przyszedł, więc ja - facet - przyszedłem i poszedłem. Lubisz wyjść na męskie spotkanie z kumplami? Lubisz wypić sobie piwo i poprzeklinać? Lubisz ponarzekać na niezrozumiałość kobiet?  Lubisz weekendowe wypady survivalowe z kolegami? Przecież to takie męskie...to mów też jak prawdziwy mężczyzna, który w piątek wieczorem POSZEDŁ do baru i w sobotę nad ranem PRZYSZEDŁ do domu :)

3. W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE.

Tu następuje powszechnie używane skrzyżowanie dwóch zwrotów: bądź co bądź i w każdym razie. Oba mają podobne znaczenie, jednak nie należy stosować ich w połączeniu. Ma to taki sam sens jak  kontynuować dalej czy cofać się do tyłu. Głupio brzmi, prawda?

4. KARNISTER NA BENZYNĘ

Błagam...aż zęby mnie swędzą jak słyszę coś takiego, a o dziwo - działo już się tak wielokrotnie i nieraz musiałam niemal kłócić się z autorem tego słowa, że jest to niepoprawne. W samochodzie możesz mieć zapasowy KANISTER, a jeżeli masz karnister - chętnie go obejrzę, bo nie mam pojęcia co to jest. Jak zademonstrujesz mi karnister, ja pokażę ci co to jest konsmetyczka, którą noszę w swojej toreblce ;) .

5. LUBIAŁAM/LUBIAŁEM

 Właściwie nie wiem, skąd dodatkowa litera w tym słowie. Być może taka odmiana niektórym kojarzy się z "mieć" , które odmienia się: ja miałam/miałem. Ok, gdyby w bezokoliczniku prawidłowa forma brzmiała "lubieć" to poprawnym byłoby odmieniać: ja lubiałam/lubiałem. Tak jednak nie jest i właściwa forma to "lubić" i niech tak pozostanie. Amen.
Kiedyś 3letnia wówczas Duża J odmieniała wedle swojej logiki słowo "boi", które w czasie przeszłym brzmiało: "boiłam". Logiczne, prawda? Ma 5 lat i już tego nie robi, tym bardziej dorośli ludzie nie powinni "lubieć" źle się wysławiać.

I na koniec:

6. WEŹNIEMY

Nie mam pojęcia dlaczego akurat "weźniemy". Jedyne, co przychodzi mi na myśl, to bliskie sąsiedztwo M z N. Może komuś kiedyś nie chciało się napisać aż tak długiej litery, nie dorysował ostatniej kreski, ktoś inny to przeczytał, zapamiętał, stosował, swoją wiedzę przekazał dzieciom, one swoim dzieciom i tak dalej, i tak dalej...

Tera wy weźnijcie napiszcie co was denerwuje i podajcie jakieś przykłady takich" kwiatków", bo na pewno jeszcze kilka przeoczyłam ;)